Nadwaga jako skutek choroby…

Powszechnie wiadomo, że duża nadwaga prowadzi do wielu niebezpiecznych dla życia schorzeń (cukrzyca, zmiany miażdżycowe, zwyrodnienia stawów itd.). Bywa jednak odwrotnie – problemy ze zdrowiem sprawiają, że waga skacze w górę – pomimo stosowania rygorystycznej diety i ćwiczeń fizycznych. Wtedy bez leczenia choroby podstawowej trudno osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

W artykule tym chciałabym dokonać przeglądu najczęstszych zaburzeń i chorób, których skutkiem może być wzrost masy ciała (mówimy wtedy o otyłości wtórnej).

Niedoczynność tarczycy – stosunkowo częsta choroba endokrynologiczna, która prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych i przyrostu masy ciała. Innymi niepokojącymi objawami niedoczynności tarczycy są: uczucie zmęczenia i senności, depresyjny nastrój, zaburzenia pamięci i koncentracji, przewlekłe zaparcia, sucha i blada skóra, łamliwe włosy, zaburzenia miesiączkowania. Jeśli zaobserwujecie u siebie większość z wymienionych symptomów – warto zwrócić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badania krwi lub USG tarczycy.

Zespół Cushinga – schorzenie związane z podwyższonym poziomem kortyzolu w surowicy krwi. Jego przyczyną jest zwykle długotrwałe przyjmowanie sterydów, stosowanych w celu leczeniu innych chorób (astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów itd.). Zespół ten objawia się przede wszystkim przyrostem tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w charakterystycznych miejscach – na karku, w okolicach nadobojczykowych, na twarzy i tułowiu. Kończyny zwykle pozostają szczupłe. Objawami towarzyszącymi są: purpurowoczerwone rozstępy, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, trudności ze snem, chwiejność emocjonalna. W celu wykrycia tego schorzenia wystarczy zazwyczaj określenie stężenia kortyzolu we krwi oraz USG jamy brzusznej z oceną nadnerczy.

Zespół policystycznych jajników – zaburzenie endokrynne, które dotyka nawet 15% kobiet w okresie rozrodczym. Rozwija się, gdy jajniki są nadmiernie stymulowane przez męskie hormony płciowe; co prowadzi do ich przerostu i zatrzymania owulacji. Niepokojącymi objawami, które mogą sugerować ten zespół są m.in.: trudności z zajściem w ciążę, nieregularne i rzadkie miesiączki, które mogą być równocześnie bardzo obfite i bolesne, nadmierne owłosienie ciała, przetłuszczające się włosy i skóra, trądzik oraz skłonności do tycia – szczególnie w dolnej części tułowia. Schorzenie to można zdiagnozować dzięki oznaczeniu poziomu androgenów we krwi oraz badaniu USG.

Skutki uboczne zażywanych leków – przyjmowanie niektórych leków, m.in. przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, przeciwpadaczkowych, przeciwalergicznych, przeciwcukrzycowych, przeciwnadciśnieniowych, sterydów, a nawet leków hormonalnych starej generacji może zaowocować przyrostem wagi. Jeśli zauważycie u siebie taki efekt – warto zapoznać się z treścią ulotki i zwrócić do lekarza o poradę – zazwyczaj można znaleźć inne skuteczne farmaceutyki, które będą znacznie lepiej tolerowane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s